Nemzetközi Kutatás Bevezetés

Izomerő és teljesítmény növelés – avagy ki mennyit fejlődik önmagához képest?
Az IWI nemzetközi fitness edzésmódszertani kutatása Zopcsák László vezetésével.

Tudtátok, hogy az európai fitneszipar dupla akkora forgalmat bonyolít, mint a profi futball, ám előbbi esetében - egyelőre - kevésbé összehangoltak az erők.
 
A fitnesz termek és az edzők világszerte azonos kihívásokkal találják szembe magukat:
  • Hogyan tartsuk meg meglévő vendégeinket? Miként növeljük a taglétszámot?
  • Melyek a legjobb, leghatékonyabb edzésmódszerek, melyeket a vendégeknek kínálhatunk?
  • Hogyan ismerjük meg és szolgáljuk ki célcsoportjaink motivációt, igényeit, miként fejlessszük szolgáltatásainkat?
Ezekre a kérdésekre csak egységes vizsgálati módszerek és elemzés segítségével kaphatunk választ.
2010-ben mi is indítottunk egy kutatást a Universidad Europea de Madrid egyetemmel közösen. A kutatás tárgya: „A láb erejét és teljesítményét növelő lineáris és nem lineáris progresszív erőfejlesztő edzésperiodizációs módszerek összehasonlítása premenopausalis korban lévő hölgyeknél”
 
Célunk, hogy az edzők hatékonyabb fittségi programot tervezzenek klienseik számára, illetve a lakosság egészségi és fittségi állapotának javítását ezen kutatási eredmények felhasználásával javítsuk, ösztönözést adjunk a fitnesz termek szolgáltatásainak igénybe vételére, javítsuk a fitnesz termekbe járók arányát. Fontos cél továbbá, hogy a fitnesz központok részére olyan információval szolgáljunk, mely megalapozza a kiszámítható, fenntartható fejlődést.
 
A kutatás 2010-ben indult 124 hölgy részvételével. A hölgyek Budapesten és Zalaegerszegen edzenek 10 személyi edző segítségével, akik koordinálják a motivált és szakmailag megalapozott edzéseket.
 
Az első mérést 2010. szeptember 3-4 között tartottuk. A teszt során a hölgyek láb erejét és teljesítményét teszteltük egy speciális műszerrel, Technogym erőkeretben történő guggolás közben.
Nemzetközi kutatás bevezetés
Naponta átlag 31 hölgy tesztelése történt meg, ami nagyon nagy dolog, mivel Madridban eddig 20-25 fő volt az átlag. A tesztelésben hatalmas segítséget nyújtott Laura a spanyol kolléganő, aki hihetetlenül összpontosított. Jól jött a Real Madrid játékosok tesztelésekor szerzett tapasztalat és rutin J
 
Önmagához képest mindenki komoly teljesítményt mutatott. Bár nem ez a lényeg, mégis elmondom, hogy a rekordot egy 29 éves, 55 kg-os, hölgy állította fel. (Rendszeresen  aerobikozik és személyi edzőhöz jár). Ő  12 ismétlést végzett 75 kg-al, az 1 RM-je (maximális becsült súly, mellyel egy szabályos ismétlést végre tud hajtani ) 135 kg!!! Ez 3,5 –ös pliometrikus index (a saját testsúly + a kinyomott súly és a saját testsúly hányadosa). Egy 85 kg-os férfi-nek ugyanezt az indexet 230 kg-os 1 RM-el lehetne elérni, amire csak az élsportolók képesek.
 
Ugyan ez volt a csúcs, de szinte mindenki igen jó teljesített, (az átlag pliometrikus index 2,0 felett volt) sokat jelent az, hogy rendszeresen aerobikoztok, edzetek, és óriási volt a különbség az inaktívak és az edzettek között. Tehát relatív erőben (is) sokkal jobbak a hölgyek, mint a férfiak. Ami számomra szintén fontos, hogy SENKI sem sérült meg, élvezettel, kihívásként végezte a tesztet, figyelve az instrukciókra. Ismét kiderült, hogy a jó teljesítmény nem egy izomtól, pl. a combizomtól függ, hanem elsősorban a törzs izomzatától, a core-központtól, illetve attól, hogy ki milyen mértékben tudta összehangolni a mozgásban résztvevő „kinetikai láncot.”
 
Érdemes még megemlíteni, hogy a 4 nap alatt összesen 90 644 adatot kaptunk a guggolás közben + az antropometriai és testkompozíciós mérések során, a kutatás végére összesen 271 923 adat fog születni, melyet statisztikailag elemeznünk kell!
 
A kutatás folytatásáról is essen még néhány szó. A 6-ik héten újra mérjük az 1 RM-et, majd a 12-ik hét után ismét teljes tesztelés következik! Folyt köv…
Tags